V. Vondruška - Nitranská brána smrti

13. ledna 2017 v 9:15 |  Přečteno
Další historickou detektivku - tentokrát ze série Hříšní lidé Království českého jsem našla pod vánočním stromečkem. A byla první z vánočních knížek, po které jsem sáhla a pustila se do čtení (a dočetla ji ještě před koncem roku - jen na článek o ní se nějak tak dostalo až teď)
Anotace knížky
Při vojenské výpravě do Horních Uher se vojskům Přemysla II. Otakara podaří obsadit Nitru. Správy města se ujímá zástupce českého krále Oldřich z Chlumu. Jednoho rána se na Dolní bráně najde oběšené tělo kanovníka nitranské kapituly. Městem se šíří panika, neboť je tato brána považována za prokletou. Před lety v ní zahynula žena obviněná ze spojení s ďáblem. Stopy vedou ke kostelu svatého Jakuba, jenže než se je podaří ověřit, objeví se v bráně oběšený farář tohoto kostela. Oldřich z Chlumu má tři dny na odhalení a usvědčení zločince.

Patrání Oldřicha z Chlumu se tentokrát odehrává ve křivolakých uličkách Nitry i na jejím hradě. Odlřich z Chlumu tedy pátrá na cizí půdě - byť z pověření krále Přemysla Otakara II, což mu přece jen trochu komplikuje situaci, stejně jako slib, který dal nitranskému biskupovi. Příběh se ale vine podobně jako jiné knížky z této řady - Oldřich z Chlumu hledá logické souvislosti a spojuje jednotlivé nitky případu, panoš Ota pátrá v šencích a v náručích krásných žen a Diviš naopak mezi zloději a městskou spodinou (dokonce se v zájmu pátrání nechá i do šatlavy zavřít). Rozuzlení jsem z části odhadla, z části bylo přece jen překvapením, ale nebylo nijka komplikovaně zamotané (jen v kostelích a církevních hodnostářích jsem se chvílemi malinko ztrácela).
Celkové tento příběh hodnotím jako nenáročnou knížku, která se příjemně četla.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Neplecha Neplecha | 14. ledna 2017 v 22:13 | Reagovat

Zní to velmi zajímavě.

<a href="http://neplechanaplechu.blogspot.cz/">NEPLECHA NA PLECHU</a>

2 werka13 werka13 | E-mail | Web | 14. ledna 2017 v 22:45 | Reagovat

[1]: Máš-li rád/a (z nicku si fakt nejsem jistá a pokud jsem si všimla blog je dvojice, tak prostě nevím) historické detektivky, tak to není špatné čtení

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama